Arama

Duyurular

Tüm Duyurular

 

 

 

Yahya Kemal Müzesi 

COVID – 19 Salgın Riski için alınan tedbirler kapsamında Müzemiz 31 Ekim 2020 Tarihine kadar ziyarete KAPALI olacaktır. 

                                                                              *                          

Merhum EKREM HAKKI AYVERDİ'nin hazırladığı Ayasofya kitabesi yerine asılmayı bekliyor. Ayasofya için hazırlanan kitâbede şunlar yazılı idi:

FÂTİH

SULTAN MEHMED

FETHİ

MÜTEAKİP

AYASOFYA'YI

CÂMİ'E TAHVİL

ETMİŞDİR.

 1953’te “İstanbul’un Fethinin 500. yıldönümü” vesilesi ile İstanbul’un muhtelif yerlerine ve Uluabat Köyü’ne toplam 12 kitâbe konulması kararlaştırılmış ve Ayasofya için hazırlanmış olan kitâbe hâriç diğerleri yerlerine konulmuştu. Şimdi sıra Ayasofya’da.

Basın Bültenimiz için tıklayınız : http://www.istanbulfetihcemiyeti.org.tr/ayasofya-_d182.html                                                                 

                                                                            *

Hadis ve Siyer 

Cemiyetimiz bünyesinde düzenlenen Hadis ve Siyer Dersleri, Yaratıcı Yazma Atölyesi, Öykü Okuma Atölyesi  COVID – 19 Salgın Riski sebebiyle İPTAL EDİLMİŞTİR.  

 

Yeni Kitabımız :  

Tezkire-i Rumât 

İstanbul Fetih Cemiyeti’ne yarım asırdır emek veren İbrahim Aydın YÜKSEL ve Cemiyet üyelerinden Ahmet Turgut BETİN tarafından yayına hazırlanan Tezkire-i Rumât yani Atıcılar Tezkiresi ile Tarihi Okçuluk Enstitüsü 4.kitabını neşretmiş olmaktadır. Yazmanın sahibi, Eminönü’ndeki Yeni Valide Camii kâtibi Abdullah el-Katib,17.yy’da yaşamış ve aynı zamanda 1679-1691 yılları arasında meydan şeyhliği yapmış meşhur bir okçudur. Yazmasında Ok meydanını yeniden düzenlemek için yapılan mücadeleleri tafsilatlı şekilde nakletmektedir.

 

OSMANLI MİMÂRÎSİ –  B (2.Cilt)  - OSMANLI MİMÂRÎSİ – B (3.Cilt)

İstanbul Fetih Cemiyeti, Osmanlı mimârîsinin başlangıcından Fatih Sultan Mehmet Devri sonuna kadarki dönemi içeren merhum Ekrem Hakkı Ayverdi' nin

dört ciltlik büyük mimâri çalışması ile Dr.İ.Aydın Yüksel'in kaleme aldığı bunun beşinci cildi olan II.Bayezid-Yavuz Sultan Selim Devirlerini yeni bir düzen içinde

birleştirerek tekrar yayımlıyor...

Muhafazakarların Dünyasında BİR ŞEHRİ DÜŞÜNMEK 

“  Bugün bir şehri korumak sadece tarihi yapıları korumak olarak anlaşılıyor. Oysa daha fazlasına kafa yormamız gerekiyor.  "

Prof. Dr. H. Aliyar Demirci, bu kitapta bir dönemin hassasiyet sahibi kalemlerinin bir şehri nasıl düşündüklerini anlatıyor.

                                                                        * 

İFC Kütüphanesi

İstanbul Fetih Cemiyeti olarak bünyemizde bulunan 3485 kitap ve 60 çeşit süreli yayın ihtiva eden kütüphanemizi araştırmacı ve akademisyenlerin faydalanması amacıyla hizmete açıyoruz. Kullanım şartları, kütüphanede bulunan kitaplar ve süreli yayınların listesine anasayfada yer alan Kütüphanemiz bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Cemiyete Hizmet Edenler

YAYINLARIMIZ

İstanbul Fetih Cemiyetinin Resmi İnternet Sitesi
İstanbul Fetih Cemiyeti, Bakanlar Kurulunun 3/11614 sayılı kararnamesi ile "Kamu yararına çalışan dernek" olarak kabul edilmiştir.