Arama

Duyurular

Tüm Duyurular

 

 

 

İstanbul’un Fethi’nin 569.Yılı münasebetiyle 29 Mayıs 2022 tarihinde düzenlediğimiz çevrimiçi programımızı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. 

https://youtu.be/F7fLYaOFnM0  “Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri” | Dr. İ. Aydın Yüksel VE Mimar Mehmet Emin Yılmaz

“Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri”

Dr. İ. Aydın Yüksel - Mimar Mehmet Emin Yılmaz

 

Yeni Kitaplarımız :  

İlk Defter - Ahmed Müştekî

Lise son sınıf öğrencisi genç bir şâirin kaleminden aruz vezni ile gazel, rubâî ve mesnevî nazım şekilleriyle yazılmış şiirler... Prof. Dr. Mustafa Tahralı'nın takdimiyle okuyucuya sunulmaktadır.  

Gümülcine Şehreküstü İlk Mektebi

Batı Trakya Türk Azınlığı eğitim tarihinin bu güne kadar yazılmayan bir tarzda geçmişine bakılması, bazı hakikatlere muttali olunması, ibret alınması ve ders çıkarılması dileğiyle “GÜMÜLCİNE ŞEHREKÜSTÜ İLK MEKTEBİ” başlıklı bu naçiz eseri kültür hayatımıza kazandırmış olmaktan mutluluk duyarız.   Mehmet KOCA (Hakses) 

Mûsıkîde Bir Silsile

" İstanbul Fetih Cemiyeti'nin Mûsıkî Enstitüsü de kadîm mûsıkî üstadlarımızın eserlerinin tesbit ve yayınlanmasında bir rolü olmasını minnet ve şükranla karşılamaktadır. Tabii ki, asıl, adı geçen Lâtif Ağa, Kānûnî Mehmet Bey, Hâfız Ahmet Mükerrem Akıncı ve Hoca Câhit Gözkan'a uzanan ışıklı meşk silsilesinin mirâsını, kütük ve defterlerinin mûsıkî târihimize kazandırılmasında gayretlerinden ötürü Cemil Bey'i tebrik ederiz. "

Dr. İ. Aydın Yüksel 

 

Ekrem Hakkı Ayverdi Usulüyle Türk Mimari Eserlerinin Yeniden Tesbiti SLOVAKYA - MACARİSTAN    

"Elinizdeki bu cirmi küçük, fakat kendi büyük eser Osmanlı-Türk mimârîsi tetkikleri sâhasında daha ne kadar çok yapılacak iş olduğunun delîlidir." 

Dr. İ. Aydın YÜKSEL

 

KİLİSEYE ÇEVRİLEN TÜRK ESERLERİ   

Yüksek Mimar Mehmet Emin YILMAZ Bey'in 10 yıl süren çalışmalarının ürünü olan kitap satışa sunulmuştur.  

http://www.turkmimarisi.org.tr/kilise

                                                                                                                               

Hadis ve Siyer 

Cemiyetimiz bünyesinde düzenlenen Hadis ve Siyer Dersleri, Yaratıcı Yazma Atölyesi, Öykü Okuma Atölyesi  COVID – 19 Salgın Riski sebebiyle İPTAL EDİLMİŞTİR.                                                                      

                                                                * 

İFC Kütüphanesi

İstanbul Fetih Cemiyeti olarak bünyemizde bulunan 3485 kitap ve 60 çeşit süreli yayın ihtiva eden kütüphanemizi araştırmacı ve akademisyenlerin faydalanması amacıyla hizmete açıyoruz. Kullanım şartları, kütüphanede bulunan kitaplar ve süreli yayınların listesine anasayfada yer alan Kütüphanemiz bölümünden ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cemiyete Hizmet Edenler

YAYINLARIMIZ

İstanbul Fetih Cemiyetinin Resmi İnternet Sitesi
İstanbul Fetih Cemiyeti, Bakanlar Kurulunun 3/11614 sayılı kararnamesi ile "Kamu yararına çalışan dernek" olarak kabul edilmiştir.