Arama

Duyurular

Tüm Duyurular

 

 

 

 

📌 Cumhuriyetimizin 100.Yılı,  İstanbul'un Fethinin 570.Yılı Kutlu Olsun ! 
 
İstanbul’un 570. Fetih Yıl Dönümü’nde “ Fetih Kutlamalarının Tarihi Üzerine ” konulu programımıza davetlisiniz.

Prof. Dr. Ali Şükrü ÇORUK

31 Mayıs 2023 Çarşamba, Saat 14.00
İstanbul Fetih Cemiyeti 
 

Hadis ve Siyer 

Cemiyetimiz bünyesinde Prof. Dr. Mustafa FAYDA tarafından iki haftada bir düzenlenen Hadis ve Siyer sohbet toplantıları 2022-2023 dönemi 09 Ekim 2022 itibariyle başlamıştır. Cemiyet'te yüz yüze yapılacak olan toplantıya aynı zamanda çevrimiçi katılım da mümkün olacaktır.  

04 Haziran 2023 Pazar, saat 11.00

Katılım ücretsiz olup katılmak isteyenler [email protected] adresimize e-posta yoluyla başvurabilirler.  

 

Yeni Kitaplarımız :  

İlk Defter - Ahmed Müştekî

Lise son sınıf öðrencisi genç bir şâirin kaleminden aruz vezni ile gazel, rubâî ve mesnevî nazım şekilleriyle yazılmış şiirler... Prof. Dr. Mustafa Tahralı'nın takdimiyle okuyucuya sunulmaktadır.  

Gümülcine Şehreküstü İlk Mektebi

Batı Trakya Türk Azınlığı eğitim tarihinin bu güne kadar yazılmayan bir tarzda geçmişine bakılması, bazı hakikatlere muttali olunması, ibret alınması ve ders çıkarılması dileğiyle “GÜMÜLCİNE ŞEHREKÜSTÜ İLK MEKTEBİ” başlıklı bu naçiz eseri kültür hayatımıza kazandırmış olmaktan mutluluk duyarız.   Mehmet KOCA (Hakses) 

Mûsıkîde Bir Silsile

" İstanbul Fetih Cemiyeti'nin Mûsıkî Enstitüsü de kadîm mûsıkî üstadlarımızın eserlerinin tesbit ve yayınlanmasında bir rolü olmasını minnet ve şükranla karşılamaktadır. Tabii ki, asıl, adı geçen Lâtif Ağa, Kānûnî Mehmet Bey, Hâfız Ahmet Mükerrem Akıncı ve Hoca Câhit Gözkan'a uzanan ışıklı meşk silsilesinin mirâsını, kütük ve defterlerinin mûsıkî târihimize kazandırılmasında gayretlerinden ötürü Cemil Altınbilek Bey'i tebrik ederiz. "

Dr. İ. Aydın Yüksel 

 

Ekrem Hakkı Ayverdi Usulüyle Türk Mimari Eserlerinin Yeniden Tesbiti SLOVAKYA - MACARİSTAN    

"Elinizdeki bu cirmi küçük, fakat kendi büyük eser Osmanlı-Türk mimârîsi tetkikleri sâhasında daha ne kadar çok yapılacak iş olduğunun delîlidir." 

Dr. İ. Aydın YÜKSEL

 

KİLİSEYE ÇEVRİLEN TÜRK ESERLERİ 

Yüksek Mimar Mehmet Emin YILMAZ Bey'in 10 yıl süren çalışmalarının ürünü olan kitap satışa sunulmuştur.  

http://www.turkmimarisi.org.tr/kilise

                                                                 * 

İFC Kütüphanesi

İstanbul Fetih Cemiyeti olarak bünyemizde bulunan 3485 kitap ve 60 çeşit süreli yayın ihtiva eden kütüphanemizi araştırmacı ve akademisyenlerin faydalanması amacıyla hizmete açıyoruz. Kullanım şartları, kütüphanede bulunan kitaplar ve süreli yayınların listesine anasayfada yer alan Kütüphanemiz bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Cemiyete Hizmet Edenler

YAYINLARIMIZ

İstanbul Fetih Cemiyetinin Resmi İnternet Sitesi
İstanbul Fetih Cemiyeti, Bakanlar Kurulunun 3/11614 sayılı kararnamesi ile "Kamu yararına çalışan dernek" olarak kabul edilmiştir.